in ,

Vuhan Virüsünden Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 17’ye Yükseldi

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Vuhan kentinde yeni bir virüs ortaya çıktı. Ortaya çıkan virüs, şiddetli akut solunum yolu sendromuyla (SARS) yüzde 80 benzerlik taşıyor.

Çinli yetkililer, ülkenin Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan virüsün, şimdiye kadar 444 kişde tespit edildiğnii aktardı. Yetkililer, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 17’ye yükseldiğini belirtirken, vatandaşlardan, kalabalık ortamlardan ve halka açık toplantılardan kaçınmaları çağrısında bulundu. 

Henüz aşısı veya ilacı bulunmayan “nCoV”un salgına dönüşmesi halkta tedirginliği artırıyor.

Vuhan'dan Gelen Yolculara Seyehat Yasağı Getirildi

Tayvan, yeni koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan'dan ülkeye seyahatleri yasaklamıştı. Tayvan'ın Ana Kara İşleri Konseyinden yapılan açıklamada, seyahat yasağının, Vuhan'dan bireysel ve grup seyahatlerini kapsadığı, iş ve tatil seyahatleri için de geçerli olduğu bildirilmişti.

Vuhan Virüsü Farklı Ülkelerde de Görüldü

Virüs ilk olarak 12 Aralık'ta Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamıştı. 

Virüsün bulaştığı kişilere temas eden 2 bin 197 kişiden 1394'ü müşahede altına alınmıştı. Vuhan kentinden ülkenin diğer eyalet ve kentlerine gidenler aracılığıyla yayılan virüsün, başta "bulaşıcı olmadığı" açıklaması yapılsa da bundan etkilenen ve hayatını kaybedenlerin sayısının artmasıyla Çin hükümeti virüsün bulaşıcı özelliğinin kesin olduğunu bildirmişti. 

Virüs, seyahat eden yolcular aracılığıyla ülke sınırlarını da aşmıştı. Çin ana karası dışında Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya, Tayland, Avustralya ve ABD'de de virüs tespit edilen kişiler tedavi altına alınmıştı.

Vuhan Virüsünün Belirtileri

Vuhan virüsü solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. 

Virüsün ilk belirtileri boğaz ağrısı, öksürük, yüksek ve uzun süreli ateş, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor,. Virüs son aşaması ise ölümle sonuçlanıyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Bim 24-30 Ocak Katalogu – Bim Fırsatları

Son Dakika! Manisa’da Deprem İstanbul’da da Hissedildi