in ,

HoşHoş BaşarılıBaşarılı

En Başarılı 5 Gerilla Pazarlama Tekniği Örneği

Gerilla Pazarlama Tekniği Nedir ?

Etkileyici pazarlama dendiğinde genelde aklınıza, büyük bütçeli organizasyonlar, her yere asılmış görseller yada her mecrada karşınıza çıkan reklamlar gelebilir.Fakat bir de bu işi gerilla usulü yapanlar var ki ortaya çok yaratıcı kampanyalar çıkıyor. 

Öncelikle gerilla pazrlama nedir ? Gerilla dendiğinde zihnimizde çatışma, savaş gibi kavramlar canlanabilir, fakat şunu da hatırlatmakta fayda var; pusu, sabotaj, sürpriz tarruzlar gibi taktikler düzenli ordulardan ziyade az sayıda birlikten oluşan grupların tercih ettiği tekniklerdir. Pazarlama konusunda ise gerilla pazarlama sürpriz faktörü ve beklenmediklik üzerine kuruludur. Hiç beklenmedik bir anda insanların dikkatini çekmeyi başaran alışılmışın dışındaki pazarlama tekniklerine gerilla pazarlama adı verilir.

Gerilla pazarlama ifadesinin 1980’lerin başında yazar Jay Conrad Levinson ortaya atmış ve gerilla taktiklerin iş hayatında nasıl uygulandığını ele alan pek çok kitap yazmıştır. Elbette o dönemler pazarlama teknikleri bugünkünden çok farklıydı, internet yoktu. Ancak bugün dijital ortamda da gerilla pazarlama taktiklerinden istifade etmek gayet mümkün.


Para Değil Fikir Ön Plandadır.

Gerilla pazarlamanın öne çıkan özelliklerinden biri ekonomik oluşudur. Burada yatırım yapılan alan, kampanya büyüklüğü veya birçok mecrada yayınlanması değildir, etkili ve yaratıcı fikirlerdir.


Gerilla Pazarlamanın Türleri

Dış Mekan Gerilla Pazarlama: Şehrin sembolleşmiş veya çok popüler bir yapısına ürün yerleştirme yapmak yada meydanına bir sanat eseri yerleştirmek gibi eylemler.

İç Mekan Gerilla Pazarlama: Dış ortam gerilla pazarlamaya benzer şekilde, iç ortamlara, kafelere, metrolara, mağazalara bir markanın ya da derneğin, oluşumun sticker’larını yapıştırmak gibi düşünebilirsiniz.

Etkinlik Bazlı Gerilla Pazarlama: Hani bazen sokağın ortasında bir grup insan birer birer enstrüman çalmaya başlar ve sonrasında tüm grup güzel bir konser verir. Bu ve benzer işler genelde youtube gibi platformlarda trend olur. Bu da temel olarak bir gerilla pazarlama yöntemidir. Sokakta ya da bir alışveriş merkezinde bir etkinlik, konser, gösteri aracılığıyla bir markanın reklamını yapmak olarak düşünülebilir.

İlham Alabileceğiniz Bazı Gerilla Pazarlama Örnekleri

 1. 1 Grammy Ödülleri


  Yılın en iyi albümü adayların tanıtmak için Grammy komitesi, aday posterlerinin bir anda canlı hale gelmesini temel alan viral bir içerik oluşturmuş durumda.

  Billboard reklamından oldukça farklı bir yöntem bu, zira billboard’ın yanından geçerken onun sizi takip etmesini, posterdeki kişinin hareket etmesini beklemezsiniz.

  Tabii böyle bir organizasyonun maliyeti göze alındığında gerilla pazarlama felsefesine tamamen uymadığını söylemekte fayda var.

  Buradan çıkarılabilecek bir şey varsa o da hedef müşteri kitlenizin her gün geçtiği sokaklarda onların hiç de beklemeyeceği bir tarzda pazarlama yapmaktır.

 2. 2 Frontline


  Sanki köpeğin üstünde bir sürü sinek var gibi görünüyor, değil mi?

  Ancak ne gerçek bir köpek var ne de sinekler. Yere serilmiş devasa bir köpek fotoğrafı üstünde yürüyen insanlar görüyoruz.

  Frontline’ın köpek ürünleri satan bir marka olduğunu da söylersek bu pazarlama kampanyasının ne denli etkili olduğunu siz de anlarsınız. Bir alışveriş merkezinin merkezi bir noktasında, yere kocaman bir köpek fotoğrafı sermek ve AVM’nin üst katındaki insanların köpeğin üzerine üşüşen sinekleri görmesini sağlamak, onlara bu tuhaf durumun fotoğrafını çektirmek, markanın bilinirliği bakımından son derece olmuştur.

  Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olan bu kampanyada sadece belli bir mesaj verilmekle kalınmıyor, ayrıca insanların da reklam görseliyle etkileşime girmesi sağlanıyor. Böylece insanların zihninde kalıcı bir yer edinme konusunda daha başarılı oluyor Frontline.

  Bu bağlamda pazarlama kampanyanızda insan etkileşimini nasıl sağlayabileceğinizi düşünebilirsiniz. Yani sizin direkt müşteriniz olmayan kişileri de kampanyanıza dahil edebilirsiniz.

 3. 3 UNICEF (favorim)


  Şişe su satın alarak daha iyi kalitede su içtiğimizi düşünüyoruz ancak her su aldığımızda plastik bir atık üretiyoruz. Bu hiç iyi bir şey değil!

  UNICEF de bu konuya yönelik bir kampanya düzenlemiş durumda. Şişe suların kirli suyla doldurulduğunda neler olduğunu düşünmeyi sağlayan bu video, dünyanın pek çok yerine temiz içme suyuna erişimin olmadığını mesajını çarpıcı bir şekilde iletiyor.

  Şişelenmiş suya para harcamak yerine, UNICEF insanların yoğun yaşadığı ortamlara temiz içme suyu kaynakları yerleştirilmesini, insanların sürekli şişe su almak yerine bu suyu kendi şişelerine doldurmalarını öneriyor.

  Yani kar amacı gütmeyen dernek ve vakıflar da gerilla pazarlama yöntemlerinden istifade edebilir. Videoda gösterilen alternatif senaryo pek iç açıcı olmayabilir ancak milyonlarca insanın her gün yaşadığı bir realite olması nedeniyle daha etkili bir hal alıyor.

 4. 4 GoldToe


  Sizce bir iç giyim markası ürünlerini alışılmış yöntemlerin dışında nasıl tanıtıp pazarlayabilir?

  Tabii ki devasa bir boğa heykeline iç çamaşırı giydirerek!

  İç çamaşırı markası GoldToe yeni kreasyonunu tanıtmak için New York’taki pek çok heykele iç çamaşırı giydirdi!

  Birçok kişi de bu komik heykellerin fotoğrafını çekti, Goldtoe web sitesine ve sosyal medya hesaplarına baktı.

  Yani şu aslında tüm olay: Bu yöntemi uygulamak için gece gündüz yaratıcı fikir geliştirmek gerekmiyor. Bazen aklınıza gelen en abuk fikir bile gayet başarılı ve etkili olabilir.

 5. 5 Greene King


  Hem butik bira markası hem bir pub olan Greene King, çevresindeki diğer bar ve pub’ların kurumsal şirketler tarafından satın alınmasına karşın yerel ve butik işletmelerin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bir gerilla pazarlama taktiği uyguluyor.

  Yukarıdaki videoda Greene King müşterilerine mikrofon uzatılıyor ve bu kişiler kendi hayatlarında Greene King’in ne kadar önemli ve özel bir yere sahip olduğunu ifade ediyor.

  Yani uygulayabileceğiniz taktiklerinden biri de insanları duygulandırmaktır. İnsanların duygularına nasıl hitap edebileceğinizi düşünün ve bizzat hedef müşteri kitlenize yer verin kampanyalarınızda. Bu sayede müşteri sadakatini de maksimize edebilirsiniz.

Çıkarılacak Ders

Bu teknikleri şirketler görüldüğü üzere şahışlara yönelik uyguluyor. Tüzel kişilere (yani şirketler vb) karşı genlde klasik yöntemleri kullanıyorlar. Umarız bu taktikler sizlere ilham verir ve iş hayatınızda veya kendi küçük işletmeniz için bu ve benzeri tekniklerden fayda sağlayabilirsiniz.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Gökalp Akalın

Profesyonel öğrenci, KLU da tarih okudu. Şimdi Sakaryada bilgisayar programcılığı okuyor. Tarantino fanı.

El Camino

El Camino: Bir Breaking Bad Filmi’den Yeni Bir Fragman Geldi

Mültecilerden İnanılmaz Prodüksiyon