in

T. Rex’lerin Kafatası Dahili Klimaya Sahipti.

Yıllar boyunca T-rex’lerin kafatasında neden büyük boşluklar olduğunun cevabı olarak, bu canavarların karmaşık çene kaslarıyla ilişkili olduğu düşünülüyordu.  Yoğun kasların bu alanı kapladığına ve daha da güçlü bir ısırık sağlayarak hayvana yardım ettiğine inanılıyordu.  

The Anatomical Record’ya yaınlanan bir araştırma deliklerin tamamen farklı bir amacının olduğunu ve bunun ısı yönetimi ile ilgili olduğunu öne sürüyor. 

Missouri Üniversitesi, Ohio Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar modern dinazor olarak da bilinen timsahları inceledi. Timsahların kafatasındaki boşlukların vücut ısısını yönetmede harika olduğuna dikkat çekerek, vücut sıcaklığının yaratıkların kafasında nasıl düzenlendiğini ortaya çıkarmak için termal görüntüleme kameralarını kullandı.

Florida Üniversitesi’nden Ken Vliet, 

“Soğuk olduğunda, timsahların ısınmaya çalıştığını fark ettik, termal görüntülememiz kafatasının çatısında bu deliklerde büyük sıcak noktaların olduğunu gösterdi.  Yine de, ılık olan günün ilerleyen saatlerinde, delikler karanlık gibi görünür, serinlemek için kapatılmışlar gibi. Bu, timsahların konuşmak için çapraz akımlı bir dolaşım sistemine – ya da dahili bir termostata sahip olduklarına dair önceki kanıtlarla tutarlıdır. ”

Ekip, aynı şeyin T. rex gibi eski yaratıklar için de geçerli olduğuna inanıyor . Bu boşlukları dolduran kan damarları, dinozorun bir tür otomatik “klima” gibi kullanabileceğini söylüyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Sultanlarımız Avrupa İkincisi Oldu

Kuzey Amerika Kıtasını Vuran Dorian Kasırgası Uzaydan Görüntülendi.