in ,

İran Ukrayna Uçağının Düşürüldüğünü İtiraf Etti

İran’ın Irak’daki ABD üslerini balistik füze ile vurduğu gecenin sabahında, İran’dan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüştü. Ukrayna Havayollarına ait uçaktaki 176 kişi hayatını kaybetmişti. 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, uçağın yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı. ABD ile aralarındaki gerginlikten dolayı savunma sistemlerinin tam teyakkuza getirdiklerini söyleyen Ruhani, 

Bu süreçte insani hata nedeniyle yanlışlıkla füze fırlatılması, onlarca insanın ölümüyle sonuçlanan bir faciaya yol açmıştır.

Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır. Ayrıca, bu tür faciaların tekrarlanmaması için ülkenin hava savunma sistemindeki zayıf noktaların giderilmesi için de gerekli tedbirler alınmalıdır.

açıklamasında bulundu. 

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Özür Diledi

Bakan, yanlışlıkla düşürülen uçak için özür diledi ve uçağın düşürülmesi ile ilgili ABD'yi suçladı.

Bakan Zarif, twitter hesabından şu paylaşımı yaptı. "Üzüntülü bir gün. Silahlı kuvvetlerin soruşturmasının ilk sonucu: ABD'nin maceracılığından kaynaklı kriz anında yapılan insani hata, faciaya yol açtı. Çok pişmanız. Halkımızdan, kurbanların ailelerinden ve etkilenen tüm milletlerden özür dileriz."

Kara Kutu Fransa'ya Gönderiliyor

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza Ofisi Genel Müdürü Hasan Rızayifer, İran'da kara kutunun incelenmesi için yeterli imkanın olmadığını, Kanada, Fransa ve ABD gibi ülkelerden kara kutudaki bilgilerin indirilmesi için gerekli yazılım donanımları İran'a göndermelerini talep ettik ancak bu ülkeler İran'ın teklifini reddetti. açıklamasında bulundu. Bunun üzerine kara kutu incelenmek üzere Fransa'ya gönderilecek.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Ozark 3.Sezonuyla Netflixe Dönüyor!

Kaya Giray : Yarınım Yok