in ,

İBB Açık Veri Portalı’nı Kullanıma Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesinde “Şeffaf olacağız” sözünü vermişti, Seçimi kaznamasının ardından çalışmalara başlayan Belediye, her türlü bilgiye erişilebilecek ‘Açık Veri Portalı‘ kullanıma açtı.

Kamusal hizmetlerde elde edilen verilere erişebileceğiniz ve hatta kullanabileceğiniz platforma https://data.ibb.gov.tr internet adresinden ulaşılabiliyor.

İBB Sözcüsü Murat Ongun yaptığı açıklamada, belediye ve çevre kuruluşları tarafından yayımlanan verileri sunan Açık Veri Portalı'nın, hem şeffaf bir kamu yönetimi için önemli bir adım hem de araştırmacılar ve girişimciler için erişilebilir yeni bir kaynak olduğunu belirtti.

En Çok Merak Edilen Veri Seti İSPARK Verileri Oldu

En çok merak edilen veri setleri de site üzerinden görüntülenebiliyor. Yayınlanan veri setleri arasında en çok merak edilen veri seti ise açık arayla İSPARK otoparklarına ait bilgiler oldu. İSPARK verilerinden sonra en çok merak edilenler ise, 'Toplu Taşıma Bilet Fiyatları', 'Raylı Sistem Günlük Yolcu Sayıları', 'İETT Hat-Durak Güzergahları' verileri oldu..

Ulaşılamayan Veriler İçin Ayrıca Talep Oluşturulabiliyor

Platformda şu anda 88 veri seti bulunuyor. Bunun dışında merak edilen veriler için istekte bulunabiliyor. İncelme yapılarak paylaşılması mümkün olan veriler kullanıcılarla paylaşılıyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Somali’de Bombalı Saldırı : 6 Türk Vatandaşı Yaralandı

Mac Bilgisayarınızın Dili Nasıl Değiştirilir?