in , ,

Rusyadan Google’a Para Cezası

Rusya Anti Tekel Servisi (FAS), reklam verme lisansı olmayan AliExpress şirketi adına reklam yayınladığı gerekçesiyle Google’a 100.000 ruble para cezası kesti.

Bu İlk Ceza Değil.

Rusya Anti Tekel Servisi, Google’ı sıkça para cezasına tabii tutuyor. Google’ın ödediği en yüksek meblağ ise, iki yıllık bir kovuşturma neticesinde 2017 verdiği 438 milyon ruble (yaklaşık 40 milyon Türk lirası).

Rusya ve Google'ın Arası Oldukça Gergin.

Rusya’da Temmuz 2018’de, arama motorlarının yasaklı içeriklere yönelik bağlantıların gizlemesi yönünde bir kanun yürürlüğe girmişti. Google ise yasaklı sitelerin yer aldığı federal bilgi sistemine bağlanmayı reddetmişti. Temmuz ayında ise Rusya kanunları doğrultusunda filtreleme yapmadığı gerekçesiyle Google’a 700 bin ruble (yaklaşık 60 bin Türk lirası) para cezası kesildi. Google’ın ise söz konusu cezayı hala ödemediği biliniyor.

Genel bir değerlendirme.

Rusya ile ABD arasındaki çekişme ezelden beri devam etmekte. Soğuk savaş bitti dense de günümüzde hala bu iki dev birbirleri ile çekişmekte. Rusya aram motoru olarak Yandex gibi başarılı bir proje geliştirmiş olsa da Google ile rakip denebilecek bir arama motoru gerçekten henüz yok. Her alandaki agresif tutumunu sürdüren Rusya Google'ın üzerine gitmeye devam edeceğe benziyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Gökalp Akalın

Profesyonel öğrenci, KLU da tarih okudu. Şimdi Sakaryada bilgisayar programcılığı okuyor. Tarantino fanı.

Ekrem İmamoğlu Teknofest’e Katıldı.

Temsilcilerimiz Puansız Dönüyor