in ,

BM Güvenlik Konseyinin Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Harekatını Kınamaya Yönelik Kararı

İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya’nın talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi bugün kapalı oturumla geçkeleşti. BM ülkeleri  Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekatı hakkında görüştü.

Görüşmenin ardından, ABD ve AB ülkelerinin büyükelçileri yaptığı açıklamada, askeri operasyona son verilmesini talep ettiklerini bildirdiler.

AB elçilerinin yaptığı açıklama şu şekilde;

“Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de yaptığı askeri operasyondan derin endişe duyuyoruz. Türkiye’ye tek taraflı ordu hamlesini durdurması için çağrı yapıyoruz, çünkü bunun Türkiye’nin güvenlik endişelerini çözeceğine inanmıyoruz. Bölgede yenilenen düşmanlıklar istikrarı daha da bozacaktır, sivillerin çektiği acıyı arttıracaktır ve daha çok kişinin yerinden olmasına sebep olacaktır. Bu da Suriye’de ve bölgede daha çok sığınmacı anlamına gelmektedir.”

ABD büyükelçisi Kelly Craft;

Türkiye’nin operasyon yaptığı açıklamada savunmasız nüfusu koruyamazsa veya IŞİD’i zaptedemezse bunun sonuçlarına katlanacağı, oyunu kurallarına göre oynamaz, savunmasız nüfusu korumaz ve IŞİD’in yeniden yapılanmak için bu eylemlerden faydalanamayacağını garanti altına almaz ise bunun sonuçları olur.” 

Rusya BM temsilcisi Vassily Nebenzia;

Bu operasyon, bazı koalisyon ortaklarının, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaptıkları demografik mühendisliğin bir sonucu. Onları bunu yapmamaları konusunda uzun süre uyardık.Şimdi Kürtler aslında orada demografik politikaları değiştiriyor.”

açıklamalarında bulundu.

BM güvenlik konseyinin Türkiye’yi kınama kararını ABD ve Rusya, veto etti. 

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Xbox Game Pass Kütüphanesine Eklenecek Oyunlar Listesi

50TL Değerindeki Oyun ve 22 TL Değerindeki 2 DLC Paketi Epic Store’da Kısa Süreliğine Ücretsiz Oldu