in , ,

Barış Pınarı Harekatı Dünya Gündeminde

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün saat 16:00’da Suriye’nin kuzeyine Barış Pınarı Harekâtı başlattı. Harekat başlamasının ardından Dünya gündemine oturdu.

Milli Savunma Bakanlığı ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve BM'nin saat 14.00'ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin bilgilendirildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump: "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye’ye ilettik”

Trump, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, ABD'nin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı desteklemediğini ve operasyon bölgesinde hiçbir Amerikan askerinin bulunmadığını belirtti.

Trump açıklamasında, bu sabah NATO üyesi olan Türkiye'nin, "Suriye'yi işgal ettiğini" söyledi ve "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir." dedi.

Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını kaydeden Trump, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu." değerlendirmesini yaptı.

Trump açıklamasında, "Türkiye, hapisteki tüm DEAŞ savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve DEAŞ'ın herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz." ifadesine yer verdi.

Rusya: "Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağız"

Rus devlet ajansı RIA Novosti, parlamentonun üst kademesinin dışişleri komitesinin ilk başkan yardımcısı olan Vladimir Dzhabarov'un açıklamalarına yer verdi. 

Haber ajansına göre Dzhabarov, Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını söyledi. Dzhabarov, Rusya'nın Suriye'de başka nedenlerle bulunduğunu aktardı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: "Güvenli bölgenin masraflarını karşılamayız"

Brüksel'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Juncker, "Türkiye'nin Suriye'yle sınırına ilişkin bazı güvenlik kaygıları bulunuyor. Buna rağmen Türkiye'ye ve tüm aktörlere itidal ve halihazırda başlayan operasyonu durdurma çağrısında bulunuyorum" dedi. Operasyonun "iyi sonuçlar" doğurmayacağını söyleyen Juncker, "Eğer Türkiye'nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa, AB'de bunun masraflarını karşılamasını beklemesin" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum"

Başbakan Giuseppe Conte ile İtalya'nın başkenti Roma'daki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili NATO'ya bilgi verdiğini açıkladı.

Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" dedi ve ülkenin aynı zamanda çok sayıda mülteciye ev sahipliği yaptığına dikkati çekti. Stoltenberg, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili, "Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'nin bölgede istikrarsızlığı ve gerginliği artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini ifade eden Stoltenberg, aynı zamanda terör örgütü IŞİD'e karşı elde edilen önemli kazanımların korunması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yarın toplanıyor.

Reuters haber ajansı, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağını aktardı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, harekatı kınadığını açıkladı.

Maas, "Türkiye bu şekilde, bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma ve IŞİD'in yeniden güçlenmesi riskini göze almış bulunmaktadır" açıklaması yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin harekatı yeni bir insani felakete ve sığınmacı dalgasına yol açabilir. Türkiye'yi bu operasyonu sonlandırmaya ve güvenlik çıkarlarını barışçıl yollarla sağlamaya davet ediyoruz." dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Türk büyükelçisini çağırdığını açıkladı.

Açıklamada, "Hollanda, Suriye'nin kuzey doğusuna Türk saldırısını kınıyor. Türkiye'yi bu yoldan dönmeye çağırıyoruz" denildi.

Mısır, 'Barış Pınarı Harekatı'nı şiddetle kınarken Arap Ligi’ne olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Mısır, Türkiye’nin Suriye topraklarına düzenlediği saldırıyı en güçlü şekilde kınadı.” denildi. Bakanlık “kardeş Arap devletinin egemenliğine yönelik operasyonun küstah ve kabul edilemez bir saldırı" olduğunu bildirdi. Bakanlık, Mısır’ın Arap Ligi üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdığını da açıkladı.

Harekâta son verilmesini isteyen AB üyesi 28 ülkeden ortak açıklama: "Güvenli bölgeye maddi destek sağlanmayacak"

28 AB üyesinin ortak imzasının bulunduğu yazılı açıklamada, “AB, Türkiye’nin tek taraflı askeri harekâtının sonlandırılması için çağrı yapıyor. Türkiye’nin kurmayı planladığı güvenli bölgenin mültecilerin dönüşü için gereken uluslararası kriterleri karşılaması ihtimali düşük. AB, yerel hakların görmezden gelindiği bölgelerde istikrar ve kalkınma yardımı sağlamayacak” ifadelerine yer verildi.

Kaynaklar : AA, Reuters, BBC Türkçe, EuronewsDW

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fırat’ın doğusuna operasyon başladı

Meksikada Bir Yağmur Ormanının Topraklarında Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi