in

Meksikada Bir Yağmur Ormanının Topraklarında Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi

Tropikal bir yağmur ormanının topraklarında yeni bir antibiyotik keşfedildi. Yabani fasulyelerin kök nodüllerinde bulunan bu olağandışı antibiyotik, bitki için azotu sabitleyen ve zararlı mikropları uzak tutan simbiyotik bir toprak bakterisi tarafından üretiliyor.

Söz konusu simbiyotik mikrop, baklagillerin köklerinde nodüller oluşturan Rhizobium cinsine aittir . Bununla birlikte, bu özel bakteri  phazolisin de üretir.

Bu antibiyotik, farklı bir bakteri hücresi grubuna saldırmakla kalmayıp aynı zamanda bakterilere  girebildiği, ribozomlarına bağlanıp, protein sentezleme kabiliyetini karıştırdığı tespit edilmiş.

Potansiyel antibiyotik özelliklerinin yanı sıra, araştırmacılar bileşiğin doğrudan bitkilere yardımcı olmak için kaldıraç kullanılabileceğini düşünüyor.Bilim adamları bakterinin bir  probiyotik olarak kullanılabileceğini de düşünüyor. 

İnsan probiyotiklerinde olduğu gibi, toprak probiyotiklerin de gübre içine karıştırılması gerekir, bu nedenle fasulye, bezelye, nohut, mercimek, yer fıstığı ve soya fasulyesi gibi baklagillerin gelişmesini sağlayan zararlı bakterilerden koruyabilir.

Bu şekilde kullanıldığında, yeni peptit bir gün yiyecekleri daha sürdürülebilir bir şekilde yetiştirmemize yardımcı olabilir, baklagillerin verimini ve zararlılara direnç gösterme yeteneklerini artırabilir.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Barış Pınarı Harekatı Dünya Gündeminde

Barış Pınarı Harekatı’nı Destekleyen ve Karşı Duran Ülkeler