in ,

Bakanlar ve milletvekili maaşlarından yüzde 56 kesinti!

Koronavirüs düm dünyada etkisini göstermiş durumda. Ülkeler, ekonomik olarak da zor durumda kalıyorlar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar ile ilgili açıklamada bulundu.

Küresel bir salgın olduğunu ve toplumsal olarak fedakarlık yapılması gerektiğini belirtten Başbakan Ersin Tatar, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56, ayrıca 5 bin liranın üzerinde maaş alan memurlardan da yüzde 25’e kadar uzanabilecek kadameli kesinti yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Aynı zamanda başbakan, “Net 5 bin TL üzerinde olan maaşlardan yüzde 25’e kadar ulaşan kesinti yapılacaktır. En yüksek maaş ise net 8,500 TL’yi geçmeyecek şekilde kesintinin yüzdeliğine bakılmaksızın düzenlenecektir. Örneğin; 6 bin TL net maaş alan birinden yüzde 16, 10 bin TL maaş alan bir kamu görevlisinden yüzde 25,  Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri ve (milletvekilleri) siyasi kamu görevlilerinin maaşlarından yüzde 56’ya varan kesintiler yapılmıştır. Net 5 bin TL’nin altındaki maaşlara hiç bir kesinti yapılmayacaktır. Olağanüstü durumda ekonomimiz frene bastı. Aylık 550 milyon TL gelirimiz, 200 milyon TL’nin altına düştü. Bizler de ona göre adımlar attık, 1,5 milyar TL’lik kaynak yarattık.” açıklamasında bulundu.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Yaşlı vatandaşlara kötü davrananlara gözaltı!

Elon Musk’tan COVID-19’a Karşı Yardım Hamlesi