in , , ,

Yurt Dışındaki İçerik Üreticileri Açıkladı: YouTube Kaç Görüntülenmeye Ne Kadar Para Ödüyor?

Influencerların en büyük ve önemli gelir kaynaklarından birisi de şüphesizki youtube. Youtube ile videolarına yerleştirilen reklamlar üzerinden gelir elde eden içerik üreticilerinin kazançları, videoların izlenme süreleri, uzunluğu ve izleyici özellikleri gibi birçok faktörü göz önüne alınarak belirleniyor. Youtube bu sistemine ise Youtube Partner programı adını vermiş.

Youtube Partner programına dahil olabilmek için  içerik üreticilerinin kanalında 1000 abonesi ve 4 bin izlemesi bulunması gerekiyor. Peki bu içerik üreticileri kaç izlenmeden ne kadar kazanıyor?

100 Bin Görüntüleme: 500 - 1000 Dolar

8 yıl önce lisedeyken kendi adıyla açtığı youtube kanalında hobi olarak içerik üretmeye başlayan Natalie Barbu okuldan sonra evinde moda ve güzellik hakıkında videolar çekiyordu. Kısa sürede bu işten ciddi gelir elde etmeye başlayan Barbu bu işi daha profesyonel olarak yapmaya karar verdi.

Haftalık paylaştığı videolarla yaşadığı olayları anlatan Barbu'nun şu anda 258 bin abonesi bulunuyor. Video başına ortalama 500 ile 1000 Dolar arasında gelir elde ettiğini belirten Barbu'nun bu videoalrı yaklaşık olarak 100 bin görüntülenmeye sahip.

Tabi bu gelirde içerik türünün, reklam verenlerin ve reklam sayısının etkisinin büyük olduğunu da belirten Barbu, 100 bin görüntülenmeye sahip bir videosuna sadece tek bir reklam eklendiği için, o videodan 100 dolar gelir elde ettiğini belirtti.  

1 Milyon Görüntüleme: 2 Bin - 40 Bin Dolar

İçerik üreticileri her zmaan sabit rakamlar kazanmıyorlar. Barbu'nun da belirttiği gibi gelirleerin belirlenmesinde birçok etken bulunuyor. Ortalama 1 milyon görüntülenemeye sahip, youtube gelirini açıklayan birkaç youtuberın belirttiğine göre bu aralıkta 2bin ile 40 bin dolar aralığında gelir sağlanabiliyor.

1 milyon aboneye sahip Marina Magilko, 1 milyon izlenen videosundan 10 bin dolar, 846 bin aboneli Kevin David 40 bin dolar,
166 bin abonesi olan Austen Alexander, 6 bin dolar,
1,42 milyon abonesi bulunan Shelby Church ise, 1 milyon izlenen videolarından 2 bin dolar ile 5 bin dolar arasında bir gelir elde edebildiğini belirtiyor.

150 milyon görüntülenme: 97 bin dolar

PDK films isimli bir kanala sahip olan Paul Kousky, yaklaşık olarak 11 milyon aboneye sahip. Kousky'nin kanalında en çok gelir elde ettiği videosu ise Nerf War: Tank Battle. Dünya çapında viral olarak 150 milyon görüntülünme alan videosu ile Kousky, AdSense üzerinden 97 bin dolar gelir elde etti.

Göründüğü kadarıyla bu gelirlerin belirlenmesinde birçok farklı etken bulunuyor. Buna göre her youtuber aynı geliri kazanamıyor. Kimi daha çok kazanırken kimisi de bu gelirin oldukça altında kazanabiliyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wikipedia Tekrardan Erişime Açıldı

Diyanet’den Faiz İle İlgili Açıklama