in , , ,

Korona Virüsü Yayılıyor : Türkiye’ye Gelen Yolcular Termal Kameralarla Taranacak

Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile büyük oranda benzerliği bulunan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) keşfedildi. 

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde görülenbu virüs başka ülkelere de yayılmaya başladı. Virüs ABD, Japonya, Güney Kore, Tayland, Suudi Arabistan, Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgelerinde görüldü. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Çin’den gelen uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranacağını açıkladı. Bakanlık ayrıca Çin’e ait bir havayolu firması tarafından haftada üç gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferlerinin de durdurulduğunu duyurdu.

Bakanlık Açıklama Yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlar yer aldı:


 "Çin'de görülen Koronavirüs sebebiyle dün Bakanlığımızda toplanan Bilim Kurulu, Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar almıştır. Çin hükümetinin bölgeyi karantina altına almasının ardından, Çin’e ait bir havayolu firması tarafından haftada üç gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferleri durdurulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu konuda henüz bir uyarı yapılmamış olmasına rağmen, Bakanlığımız tarafından Çin’den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararı alınmıştır. Havalimanlarında karantina odalarımız hazır olup, sağlık ekiplerimiz 7/24 usulüne göre kesintisiz çalışmaktadır."

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu Çin'de Yeni Bölgelerin Karantinaya Alındığı Belirtti

Virüs Çin’de 600'den Fazla Kişiye Bulaştı, Ölenlerin Sayısı 17'yi Buldu

"Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" platformunun verilerine göre, virüs şimdiye kadar Çin'de 639 kişide görüldü. 

Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17'ye ulaştı. Ölenlerin en gencinin 48, en yaşlısınınsa 73 yaşında olduğu açıklandı.

Virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen 5 bin 897 kişiden 4 bin 928’i de müşahade altına alındı.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Son Dakika! Manisa’da Deprem İstanbul’da da Hissedildi

SEVDİĞİM TÜM ERKEKLERE 2: Not: Seni Hâlâ Seviyorum | Resmi Devam Filmi Fragmanı 2 | Netflix