in , ,

Çin’den Tahliye Edilen Vatandaşları Taşıyan Uçak Ankara’ya Ulaştı

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Çin’den tahliye edilen Türk ve Dost ülke vatandaşlarının içinde bulunduğu uçak Ankara’ya iniş yaptı ve Koca Yusuf Operasyonu başarıyla tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 M tipi askeri kargo uçağı Sağlık Bakanlığınca planlanan tahliye operasyonu için ambulansa çevrildi. Yaklaşık 32 saatlik tahliye operasyonunun ardından, alınan tedbirler çerçevesinde Etimesgut Askeri Havalimanında hangarların arkasındaki en uzak alana çekildi. 

Hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Oepasyon sonrasında Etimesgut Askeri Havalimanında açıklamada yaptı. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada:

"Aileleriyle birlikte 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişi Türkiye'ye getirildi.
Yolcularımızın hiçbirisinde, yolda dahil olmak üzere, hastalık belirtisi, herhangi bir şüphe yok.
Devletimizin güçlü olduğunun, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızın altını çizmek istiyorum. " dedi.

Uçak Arındırma İşlemine Tabi Tutulacak

Uçaktaki 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personelinden oluşan toplam 62 kişi, 17 ambulans ile Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne götürülecek.


Uçak ile içinde bulunan malzemeler de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak. KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapılacak. Sonrasında da meydana kurulan KBRN Dekontaminasyon Çadırı'nda her uçak personeli için tek tek arındırma işlemi gerçekleştirilecek.

14 Günlük Karantina'da Tutulacaklar

Uçakta bulunanlar, 14 gün boyunca tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacaklar. Bu süre boyunca her 3 günde bir gerekli tetkikler yapılacak. Yemek dahil tüm hizmetler tek kullanımlık malzemelerle verilecek ve tüm atıkları tıbbi atık olarak değerlendirilip özel poşetlerle atılacak.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Yeşilçam’ın Ömercik’i Ömer Dönmez Hayatını Kaybetti

Bim 7 Şubat Fırsatları – Bim Aktüel Kataloğu