in

Çernobil Kontrol Odasının Kapısı Açıldı!

1986 dünyanın en kötü nükleer kazasından sonra yetkililer alanı kordon altına almıştı. Yaklaşık 2500 kilometre karelil alanda yaşamak yasalara aykırı ve 18 yaşının altındaki ziyaretçilerin girmesi yasak.

Onlarca yıl, bölgeye gelen turistlerin yalnızca terk edilmiş okul bahçelerini, eğlence parklarını ve nükleer santral dışındaki sınıfları gözlemlemelerine izin verildi. Bu alanlar artık tehlikeli sayılmamaktadır; ama hava yolu ile diğer alanlardan etrafa radyasyon dağılması muhtemel.

Patlamanın geçekleştiği 4. Reaktör araştırmacılar temizlik işçileri ve bir kaç gazateci dışındaki herkese kapalı.

Çernobil'deki tur şirketleri Ukrayna'nın, turistlerin kontrol odasını ziyaret etmelerine izin vereceğini söyledi. Berlin merkezli haber ajansu Ruptly bu odanın radyasyon seviyesinin normalden 40.000 kat daha yüksek olabileceğini belirtti. Bu nedenle, ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için, odaya giren herkesin gerekli önlemleri alması gerekecek ve en fazla 5 dakika süren bir tur gerçekleştirebilecekler.  

Çernobil dizisinden sonra turizm şirketleri Çernobil gezilerine talebin arttığını söyledi. Bu yıl yaklaşık 85.000 ziyaretçi bu bölgeye gitti. Günlük turlar genellikle kişi başına 100 ABD doları tutarında. 

Ukrayna hükümeti ayrıca Çernobil'de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için yeni yollar ve kontrol noktalarına yatırım yapmayı planlıyor.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Temmuz ayında kararnameyi imzaladığında "Ukrayna’ya bu bölgeyi yeni bir hayat vermeliyiz" dedi. “Şimdiye dek Çernobil Ukrayna markasının olumsuz bir parçasıydı. Değişim zamanı.”

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Milli Savunma Bakanlığı: Şanlı ordumuz Güvenli Bölge Harekatı için hazırdır

Sony Playstation 5 Çıkış Tarihini Duyurdu