in , ,

Yapay yerçekimli uzay oteli 2025 yılına kadar yörüngede olacak

Tartışmalı bilim insanı Von Braun’ın konseptine dayanan Yapay Yerçekimine de sahip olacak olan Uzay İstasyonunun planlaması ilerlemeye devam ediyor. 2025 yılında yörüngede olacak olan İstasyon, bir otel olarak hizmet verecek.

Gateway Foundation Amerikalı roket bilimcisi olan Wernher von Braun'un konseptlerini temel alan bir uzay oteli inşa ediyor. Oteli 2025 yılında faaliyete geçirmeyi planlayan Gateway Foundation, robotları ve droneları kullanarak yörüngede birleştirmeyi planlıyor.

Otel, Nazi Almanya’sı için kötü şöhretli V2 roketlerini de tasarlayan bilim insanı Von Braun’un ismini taşıyacak ve tasarımlarını baz alarak yapılacak. Von Braun savaş sonrasında ABD’de yaşamına devam etmişti.

Uluslararası uzay İstasyonu baz alınarak yapılacak tesis, İstasyondan farklı olarak yapay yer çekimine sahip olacak. Bu sayede uzun süreli deneyimler sağlanabilir olacak ve tuvalet, duş, yemek gibi ihtiyaçlar gündelik hayattaki gibi giderilebilecek.

Gateway Foundation tarafından inşa edilecek olan dünyanın ilk uzay oteli yapay yerçekimi yerçekimi, barlar, davetkar iç mekanlar ve tam donanımlı mutfaklara sahip olacak.

Projenin tasarımcısı Tim Alatorre, "Sonunda uzaya gitmek insanların tatil için seçecekleri bir seçenek olacak. Tıpkı bir yolculuğa çıkmak ya da Disney World'e gitmek gibi olacak", dedi.

İnsanlar tarafindan uzay yolculuğunun zengin bir kesime hitap edeceği düşünülse de, yeterli bir zaman sonra normal gelir grubundaki insanlara da hitap edeceği düşünülüyor.

Başlangıç olarak toplamda yaklaşık 400 kişiye konaklama sağlayacak şekilde tasarlanacak otel, tekerleğin çevresinde üç ayrı uyku ve destek tesisine sahip 24 ayrı modül olarak kullanılacak .

Tesiste standart bir otelde olan Restoranlar, barlar, müzikal konserler, film gösterimleri ve eğitim seminerleri de olacak, tek farkı uzayda olması.


Alatorre , "Gateway Foundation'un hayali, Dünya'nın yörüngesinde ve ötesinde yaşayan sürekli çalışan bir uzay topluluğunun bulunduğu bir yıldız gemisi kültürü oluşturmaktır" dedi.

Böyle bir ortamda eğlenmek için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, tasarımcılar düşük yerçekimi basketbolu, trambolin ve kaya tırmanışı gibi aktiviteler sunmayı planlıyorlar. Ayrıca Harry Potter'da ki Quidditch'e benzer bir şey oynanabileceğini ve yeni olasılıklardan yararlanmak için çözülmesi gereken yeni oyunlar bulunabileceğini düşünüyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın Motorları Çalıştı

‘Dorian’da ilk gün: 5 kişi öldü, 21 kişi yaralandı, 13 bin ev ağır hasarlı