in ,

BaşarılıBaşarılı

Uçan Araba “Cezeri” ilk kez Teknofest’te Görüldü

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde birçok kurum ve üniversitenin destekleriyle bu yıl Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen, Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali başladı. 

“Solo Türk” takımının sergilediği gösteriyle açılışı yapan Teknofest’te bu yıl bir süredir sıkça bahsedilen Milli Uçan Araba ‘Cezeri’ de ilk kez sergilendi. 

Teknofest İstanbul'da ilk kez görücüye çıkan Cezeri, festivale katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.

Cezeri projesinin Proje Yöneticiliğini yapan Ozan Yağcı,  9 ay gibi kısa bir zaman içerisinde büyük havacılık firmalarının ürettiği bir teknolojiyi, Selçuk Bayraktar'ın ortaya koyduğu proje vizyonuyla, özverili bir çalışma göstererek tamamladıklarını belirtti.

Yaklaşık 1 saat havada kalması bekleniyor

Festivalde Cezeri'ye gösterilen ilgiden çok memnun kaldığını ifade eden Yağcı:

"Cezeri uçan araba kentsel hava taşımacılığı için tasarlanmış bir araç, hem kargo versiyonu hem de yolcu taşıma versiyonu olacak. Buradaki yolcu taşıma versiyonu, en önemli özelliği tamamen milli olması, içinde bütün uçuş kontrol sistemi ve dışındaki bütün yapısalını biz burada inşa ettik. 50 dakika ile bir saat arasında havada kalmasını öngörüyoruz. Kullanımı oldukça kolay. Nihai konsept şöyle olacak; kullanıcı içine binecek örnek veriyorum havalimanına gitmem gerekiyor.

Yenikapı'da gideceğim uçan arabaya bineceğim, gideceğim yeri İstanbul Havalimanı diye seçeceğim. Kalkış tuşuna basacağım ve işim bitecek. Şu çalıştığımız teknoloji önümüzdeki 10-15 yılın teknolojisi, batarya teknolojisinde bir sıçrama olduğu an biz hazırız. Gerçekten şaşırdık, bu kadar ilgi beklemiyorduk. Şansımıza alanın girişine yakınız, giren herkes ilk önce buraya geliyor. Gençlerin özellikle ilgisi çok fazla, bundan da çok memnunuz." dedi.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temsilcimiz Galatasaray Club Brugge İle Oynadı

Snapchat Yeni ‘3 Boyutlu Özçekim’ Özelliğini Duyurdu