in

İstanbulkart Devri Sona Eriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi BELBİM tarafından geliştirilen uygulama ile “İstanbul Kart” devri sona eriyor. Çok daha önceden bir çoğumuzun anahtarlık gibi de kullandığı akbiller yerini “İstanbul Kart”lara bırakmıştı. Bu gelişme ile de otobüslerde nakit ödeme işlemi sona ermişti. 

Şimdi de geliştirilen bu uygulama sayesinde yolcular, QR ile otobüse binip ödeme işlemi yapabilecekler. Hem çevreye zararı olan hem de kolayca bir yerlerde unutulabilen, kaybolabilen plastik kartların yerini alacak uygulama, Mart ayından itibaren ilk olarak metrobüslerde denenmeye başlanacak.

BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Yücel Karadeniz, uygulama ile alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu.

İndir, yükle, okut, geç mottosuyla artık mobil uygulamalarda karekod uygulamasıyla İstanbullular telefonlarını ulaşımda kullanabilecek. Sanıyorum ilk uygulama metrobüs üzerinde olacak. Sonra da metro, vapur, Marmaray gibi diğer ulaşım araçlarında da kullanabilecek. Vatandaş herhangi bir şekilde üzerinde plastik bir kart taşımadan pratik bir şekilde telefonuyla istediği yerde ulaşım hizmetlerinden faydalanacak. Cebinde fazladan kart taşımayacak.

Böyle bir teknolojinin kullanılması elbet güzel ancak akıllara ilk olarak orta ve arka kapıdan binenler ön tarafa telefonlarını gönderecekler mi? sorusu geliyor 😀

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Google Haritalar Hacklendi!

Bim 14-20 Şubat Fırsatları – Bim Aktüel Ürünleri