in ,

2020’nin trafik cezaları belli oldu

23 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 22.58 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2020'den itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

Hesaplamalara göre, 2020 yılında en düşük trafik cezası olarak, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 104 TL ceza kesilecek. En yüksek ceza ise 32 bin 719 TL ile işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlar için uygulanacak.

Çakar Cezası : 2.456 TL

Yetkisi olmadığı halde aracında "çakar" olarak tabir edilen ışıklı/sesli uyarı sistemlerini bulunduran/kullanan kişilere 1.228 TL ceza kesilecek. Ayrıca, üzerinde "çakar" bulunan ancak başkasına ait bir aracı kullanan kişiye ve araç sahibine aynı miktarda ceza ayrı ayrı kesilecek. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayanlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında bir yere takanlara da 112 lira para cezası kesilecek.

Emniyet Kemeri Takmayana 132 TL Ceza

Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar, 132 lirayla cezalandırılacak.

Araç Yükleme Kurallarına Uymayanın 6.754 TL Ceza

Engellilere ait park alanlarına araçlarını park edenlere 264 TL ceza kesilecek.

Araç yükleme kurallarına uymayanın cezası 275 liradan 6 bin 754 liraya kadar ceza kesilebilecek.

Kırmızı ışık ve şerit ihlali yapanlara, yüzde 30'a kadar hız sınırını aşanlara, araç sürerken cep telefonu kullananlara, araç muayenesini yaptırmayanlara, motorlu bisiklet, motosiklet ve bisiklet sürme kurallarına uymayan sürücülere 288 TL ceza kesilecek.

Yetkisiz taşımacılık yapan araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara 409 TL ceza ödemek kesilecek.

Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle ya da yabancı sürücü belgesiyle şartlara aykırı araç kullananlara ise 498 TL ceza kesilecek.

Plaka Hatalarına 505 TL Ceza

Araçlarına nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda tescil plakası takmayan, farklı okunması veya okunmamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlara 505 TL ceza kesilecek. 

Tehlikeli veya zararlı maddeleri, ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyayı izin almadan taşıyanlara, 557 TL ceza kesilecek. 

Hız sınırlarını yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan, şerit izleme kurallarına uymayan, takograf ve taksimetre kullanmayan, emniyetsiz araç kullanan, yaya veya okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan ve buralardan geçmek üzere olan yayalara öncelik vermeyenlere 598 TL ceza kesilecek.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu halde bu kurala uymayanlara, 766 TL ceza kesilecek.

Kaynak : Cumhuriyet - 2020'nin trafik cezaları belli oldu: İşte zamlı tarife

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

The Witcher 3,Xbox Game Pass İçin Erişime Sunuldu

Toyota’dan Yerli Otomobile : Hoşgeldin