in , , ,

YouTube 2019 Yılında 15 milyar Dolar Gelir Elde Etti

Günümüzün en popüler platformlarından biri haline gelen YouTube içerik üreticileri için günümüzün en önemli gelir kaynaklarından biri konumunda. Bu kadar büyük bir gelir kaynağının kazancı ise en büyük merak kaynağıydı. Şirketin CEO’su Sundar Pichai bu sorunun cevabını az da olsa yanıtladı.

Yaklaşık 14 yıl önce YouTube platformunu bünyesine katan Google, 4. finansal çeyrek sonuçlarını açıklarken ilk kez YouTube’un ne kadar reklam geliri elde ettiğini de paylaştı.

Google'ın ve üst şirketi Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai'nin yaptığı açıklamaya göre YouTube, 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri elde etti. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre bu gelir sadece reklamlardan kazanılan geliri kapsıyor, yani ücretli hizmetler bu 15 milyar doların içinde bulunmuyor.


Bir önceki yılın detaylarını da paylaşan şirket, YouTube'un 2018 yılında 11 milyar dolar reklam gelir elde ettiğini belirtti. Kısacası YouTube reklam gelirlerini sadece 1 yıl içinde yüzde 36 oranında artırarak 15 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Şirketin paylaştığı verilere göre youtube 15 milyar dolar gelirin 5 milyar dolarını sadece son 3 ayda elde etmiş.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Şok Marketleri 8 Şubat – 11 Şubat Şok Ucuz Fırsatları – Şok Marketleri Kataloğu

Instagram’ın 2019 Yılındaki Reklam Geliri 20 Milyar Doları Aştı