in ,

Yaz Sıcağında Maske Çilesine Yerli Çözüm

Women and men medical face mask banner whit background

Malumunuz içerisinde bulunduğumuz dönemin şartları belli. Hızla yayılarak tüm insanlığı etkisi altına alan covid-19 salgını ciddi bir tehdit ve sıkı önlemlerin alınması, toplumların da bu önlemleri ciddiyetle uygulaması zaruri bir hal aldı. En başta gelen önlemlerden biri ise maske kullanımı. Salgının ilk haftalarında yeni düzene alışmaya çalıştık öyle yada böyle maskeye tam alıştık derken şimdi de yaz sıcakları bizleri iyice bunaltmaya başladı. Öyle ki aldığımız nefes bile darlar oldu, aşırı terletme yapması da cabası. Zaten bu dünya genelinde olan belli bir problem ve maske takma zorunluluğumuz varken bu olay gerçekten yaşam kalitemizi etkileyen ciddi bir sorun halini alıyor. Durum bu olunca bazı insanlar mümkün olduğunca maskelerini kullanmamaya başladılar. Elbette bu durum büyük bir tehlike.

Fakat bu soruna çözüm yurdumuzdan geldi. Kayseri’deki bir plastik firması bu tespiti yapmakla kalmadı, bir çözüm de üretti. Vizyon sahibi bir şekilde bu problemi tespit edip, hızla üretime geçen şirket bir ağız siperliği tasarladı. Bez maskeye alternatif olarak tasarlanan maske oldukça hafif ve ergonomik. Belki de küçük bir hamle olarak görülse de insanımızın böyle çözüm odaklı çalışmalar yapıp hayata geçirmesi bizleri sevindiriyor. Bu mantıklı girişim haliyle şimdiden yoğun talep görüyor.

Firma yöneticisi Samet Adıgüzel, yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye ve dünya halkı için yeni bir ürün tasarladık. Bu pandemi sürecinde görmüş olduğumuz en büyük eksikliklerden olan ve insanların rahat kullanımı için bu kullanmış olduğumuz ağız siperliğini tasarladık. Burada şöyle bir ihtiyaç hasıl olduğunu gördük. İnsanların bez maskeleri sıcak dönemlerde normal taktığını görmedik. Buna alternatif olarak insanların bu maskeleri çene altlarında ve boğazlarında tuttuğunun farkına vardık. Bu ürünlerin gerçekten kullanımı çok zor ama ülkemizde ve dünyada bir korona süreci var. Bu tür koruyucu malzemelerin olması gerekiyor. Bizde bez maskeye alternatif olarak bu ağız siperliğini tasarladık. Sürekli maske takma zorunluluğu olan yerlerde çalışan insanların daha rahat hizmet verebilmeleri için, daha rahat nefes alabilmeleri için böyle bir ürün tasarlamış olduk. Burada ciddi bir Ar-Ge çalışması yaptık. Ürünü hem insanların rahat kullanması için hem de daha sağlıklı olabilmeleri için Ar-Ge’de bulunduk. Burada tasarladığımız ürünün camında antifog özelliği olduğu için buğu yapmama özelliğine sahiptir. Ürünümüz birçok bez maskeye alternatif olduğu için çok hafif bir şekilde tasarladık. Ürünümüzü birçok insanın çene yapısına uygun olacak şekilde tasarladık” ifadelerini kullandı.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Gökalp Akalın

Profesyonel öğrenci, KLU da tarih okudu. Şimdi Sakaryada bilgisayar programcılığı okuyor. Tarantino fanı.

Kakaolu Muffin – Damla Çikolatalı Cupcake Tarifi

Formasyonlar Kaldırılıyor mu ?