in ,

USB Bellek Nasıl Biçimlendirilir? Harici Disk Biçilendirme

Usb belleklerimizi çeşitli nedenler ile biçimlendirmeye ihtiyaç duyabiliriz. Bazen bir virüs bazen de belleğimizde oluşan bir hata buna sebep olabilir. Bu yazımızda usb bellek nasıl biçimlendirilir bunu öğreneceğiz.

Peki USB nasıl biçimlendirilir ?

Öncelikle belirtmemiz gerek ki bu işlemden sonra usb belleğinizdeki tüm veriler silinecektir! Bu sebeple önemli verilerinizin mutlaka bir yedeği olduğundan emin olun!

 1. Disk’i bilgisayarınıza takın (Önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın).

  USB belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz. Eğer önemli dosyalarımız var ise gerekli yedeklemeleri yapıyoruz.

 2. Diske sağ tıklayın ve Biçimlendir’i Seçin

  Gerekli yedeklemeleri yaptıktan sonra, biçimlendirme işlemimize geçecek olursak, bilgisayarımıza girip cihazlar ve sürücüler kısmından usb belleğimizi buluyoruz ve sağ tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir panel açılıyor ve “Biçimlendir…” butonuna tıklıyoruz.

 3. Biçimlendirme şeklini seçin

  Biçimlendir butonuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada duruma göre “hızlı biçimlendir” seçilerek hızlı biçimlendirme işlemi yapılabilir veya seçmeden normal biçimlendirme işlemi yapılabilir(Makalenin sonunda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz).
  Biçimlendirme şeklini seçip “Başlat” butonuna tıklıyoruz.

 4. Tüm verilerin silineceği bilgisini onaylayın.

  Öncelikle belleğimizdeki tüm verilerin silineceğine dair bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Eğer belleğimizdeki verilerin silinmesinde bir sakınca olmadığından eminsek “Tamam” butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Hatırlatma! Önemli verileriniz varsa lütfen bunları bilgisayarınıza yedekleyin, belleğinizdeki tüm veriler geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.

 5. Biçimlendirme Tamamlandı

  Eğer “hızlı biçimlendir” seçeneğini aktif ettiyseniz birkaç saniye içerisinde işleminiz tamamlanacaktır. Son olarak işlemimizin tamamlandığına dair “Biçimlendirme Tamamlandı.” şeklinde bir bilgilendirme alıyoruz ve işlemimiz bitmiş oluyor.

Hızlı Biçimlendirme mi? Normal Biçimlendirme mi?

Diskinizi biçimlendirirken 2 farklı şekilde biçimlendirme seçeneği mevcuttur.

Hızlı biçimlendirme seçeneğini seçtiğinizde verilerinizin tutulduğu bloklara boş veri bilgisi işlenir. İşlem hızlıca tamamlanır. Bu veriler üzerine yeni veriler yazılana kadar geri getirilebilir halde beklerler. Diskinize yazdığınız yeni veriler bu blokların üzerine yazılır.

Hızlı biçimlendirme seçmediğiniz durumlarda işlem daha uzun sürmektedir. Bu detaylı(tam) biçimlendirme işlemi sırasında tüm veriler diskten silinir. Disk taramadan geçirilir. Bozuk alanlar tespit edildiğinde durumuna göre tamir edilir veya kullanılmamak üzere kapatılır.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Gökalp Akalın

Profesyonel öğrenci, KLU da tarih okudu. Şimdi Sakaryada bilgisayar programcılığı okuyor. Tarantino fanı.

Valorant’ta Oylama Nasıl Başlatılır? Valorant Teslim Olmak

Cep telefonu IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?