in , ,

BaşarılıBaşarılı

Tesla, Yenilikçi Tasarımıyla Cybertruck’ı Tanıttı

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin Los Angeles, Kalfiorniya’daki bir etkinliğinde ilk elektrikli pikap kamyonu Cybertruck‘ı tanıttı. Cybertruck alışılmışın dışındaki ilginç ve sade tasarımıyla dikkat çekiyor.

İşte Tesla Cybertruck

Araç, sırasıyla 250 mil tek motorlu, 300 mil çift motorlu ve en gelişmiş versiyon olan 500 mil 3 motorlu üç farklı versiyona sahip olarak satışa sunuldu. Aracın satış fiyatının 39.900 dolardan (222.355 Türk lirası) başlıyor. Cybertruck, montaj hattından, 2021 yılının sonlarına kadar çıkmayacak ancak tesla.com/cybertruck adresinden ön sipariş verilebiliyor.

Gövdesi ultra sert, 30X soğuk haddelenmiş paslanmaz çelikten imal edildi.

Cybertruck alışılmışın dışındaki tasarımıyla farklı ve oldukça teknolojik bir yapıya sahip. Elon Musk aracın gövdesinin; çizilmeye, delinmeye ve göçüklere karşı dirençli olduğunu iddia ediyor. Cybertruck yeni gövde tasarımı sayesinde 9 mm mermilere bile dayanıklı hale getirilmiş. 

3 Farklı Versiyonuyla Satışa Sunuldu

Cybertruck, Single Motor, Dual Motor ve Tri Motor olmak üzere üç farklı versiyonuyla ön siparişe açıldı. 

Single Motor

39999 dolar fiyatıyla Single motor modeli tek şarjla 400 km menzile sahip. 7.5 ton çekme kapasitesine sahip olan bu model 0-100'e yaklaşık 6.5 saniyede çıkıyor. Bu model arkadan çekişli ve tek motora sahip.

Dual Motor

49999 dolar fiyatıyla Dual Motor modeli tek şarjla 480 km menzile sahip. 10 ton çekme kapasitesine sahip olan model ise 4.5 saniyede 0'dan 100'e çıkabiliyor. Bu model ise çift motorlu ve 4 çeker olacak.

Tri Motor

59999 dolar fiyatıyla Cynertruck'ın en gelişmiş modeli olan Tri Motor modeli diğer 2 modelinin ikiye katlyarak tek şarjla 800 km yol alabiliyor.  14 ton çekme kapasitesine sahip olan bu model ise 0'dan 100'e yaklaşık 2.9 saniyede çıkabiliyor. 

Sağlamlık Konusunda İddialı

Elon musk Cybertruck'ın oldukça sağlam olduğunu dile getirdi. Aracın kurşun geçirmez olduğunu iddia eden Musk, Tesla’nın tasarım şefi Franz von Holzhausen ile bir şov düzenledi. Musk, Franz von Holzhausen'den aracın kapısına balyozla vurmasını istedi. 

Aracın kapısına balyozla vurulmasına rağmen herhangi bir hasar almayan Cybertruck'ın sağlamlığı gösterildi. Musk aracın camlarının da özel olduğu belirtti. Franz von Holzhausen, Musk'ın "Demir Bilyeleri Cama At" demesi üzerine, bilyeleri cama fırlattı. 

Ancak beklenenin aksine camlar kırıldı. Bu duruma şaşıran Musk “En azından camı kırıp içinden geçmedi” diye espiri yaparak durumu toparlamaya çalıştı.

Musk, Tesla Kamyonu Fikrinden Daha Önce de Bahsetmişti

2012'de, “çılgın tork döndürme momenti” ve “dinamik havalı süspansiyon” ile “Tesla supertruck” yapmaktan hoşnut olacağını tweetlemişti. 2013 yılında da, Business Insider'a şirketin gerçekten böyle bir araç yapmayı planladığını söyledi. Hatta 2016 yılında bu pikap fikrinin, Tesla'nın ikinci "ana planı" olduğunu açıklamıştı.

  1. Tesla Cybertruck'ı Nasıl Buldunuz ?

    1. Beğendim
    2. Begenmedim
    5 votes
    Share Your Result

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Lig’de 12. Hafta Heyacanı

Süper Lig’de Günün Maçları