in , , , ,

Rusya kendi internetini test etti(!) Bu Ne Anlama Geliyor?

Geçtiğimiz ünlerde Rusya kendi internet altyapısını başarıyla test ettiğini duyurdu. Süreç sırasında küresel internet ağı ile bağlantı kesildi ve ülke içerisindeki ağa başarıyla geçiş yapıldı. İletişim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre kullanıcılar herhangi bir mağduriyet yaşamadı. Ancak testin detaylarına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Tüm Hayati Servislerin Kullanımı Test Edildi

Pazartesi gerçekleştirilen tatbikat ile devlet kurumları, güvenlik hizmetleri, iletişim operatörleri, mesajlaşma ve e-posta sağlayıcıları gibi hayati servislerin ülke içerisindeki internet ağını kullanıp kullanmadığı test edildi. Yapılan testler kapsamında her şeyin başarılı sonuçlandığı beliritilirken, herhangi bir nedenden dolayı dış dünya ile internet bağlantısının kesilmesi halinde Rusya içerisinde internet hizmetinin devam edebileceği görüldü.

Putin Sonuçları Açıklayacak

İletişim Bakanı yardımcısı Aleksey Sokolov yapılan testler kapsamında elde edilen sonuçları, yıl sonunda Putin'in paylaşılacağını belirtti. Kullanıcıları endişelendiren nokta ileride Çin ve İran’daki gibi kısıtlamaların olup olmayacağı. Rusya kendi Wikipedia’sı için çalışmalara çoktan başlarken, hali hazırda Yandex ve Mail.Ru gibi oldukça önemli servisler geliştirmeyi başardı.

İran’da Gmail, Hotmail, Yahoo, Facebook ve bir çok web sitesine erişim sağlanamıyor. Benzer şekilde Çin’de binlerce siteye erişim engellenirken, Google servisleri tamamen engellenmiş durumda. Bu nedenle Çin içerisinde başta Weibo olmak üzere ülkeye has sosyal medya ve video platformları kullanılıyor.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Clark Kent

Mitopya'nın başarılı gazetecisi

Terör Örgütü PKK/YPG Cerablus’a Saldırdı

Epic Games Yılbaşı Fırsatları : 18 TL Değerindeki Oyun 24 Saatliğine Ücretsiz Oldu