in ,

Nükleer Bir Patlama Sonunda Yapılması Gerekenler

Bombaya en yakın olanlar ölümle karşı karşıya kalırken, yaklaşık  8 km uzaktaki herkes üçüncü derece yanıklara maruz kalabilir. 85 km uzaktaki insanlar geçici körlük yaşayabilir.

Ancak daha uzun vadeli bir tehdit bu patlamadan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. 

Nükleer patlamalar, atmosfere yayılan, nükleer serpinti olarak adlandırılan toz bulutları ve kum gibi radyoaktif partiküller üretebilir. Bu serpinti maruz kalma radyasyon zehirlenmesine neden olabilir, bu da vücudun hücrelerine zarar verebilir ve ölümcül olabilir.

Bir patlamadan sonra enkaz yer seviyesine ulaşması yaklaşık 15 dakika sürer, bu nedenle o dönemde bir kişinin tepkisi bir ölüm kalım meselesi olabilir.

İşte nükleer bir saldırı durumunda yapılması gerekenler.

 1. 1 Yere, yüzü aşağı bakacak ve ellerinizi vücudunuzun altına sokacak şekilde yatın.


  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bu pozisyonu tavsiye eder, çünkü ellerinizi, kollarınızı ve yüzünüzü cildinizi yakabilecek herhangi bir toz bulutundan  veya terleme sıcaklığından uzak tutacaktır. Şok dalgaları azaldıktan sonra, ayağa kalkıp sığınak arayabilirsiniz.

 2. 2 Patlamaya doğru bakmayın


  Nükleer bir patlamaya ne kadar yakın olduğunuza bağlı olarak, sizi yaklaşık 15 saniye ile bir dakika boyunca körleyebilecek olan ilk ışık patlamasını önlemek imkansız olabilir. Ancak CDC'ye göre, uzaktakiler için gözlerinizi örtmek ve örtmek en iyisidir.

 3. 3 Yüzünüzü bir örtü ile kapatın


  Nükleer bir patlama sırasında yakınlarda bir fular veya mendil varsa, burnunuzu ve ağzınızı kapatmak akıllıca olacaktır. Serpinti yere ulaşmadan önce bile, bir patlama nefes almak için tehlikeli olabilecek diğer kalıntıları harekete geçirir.

 4. 4 Arabanıza sığınmayın


  Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) insanlara araçlarına sığınmamalarını tavsiye eder. Otomobillerin cam pencereleri ve metal çerçeveleri, sizi nükleer serpinti tehlikesinden korumak için yeterli değildir. Patlama yerinden uzaklaşmak da boşuna çünkü radyasyonun nereye gideceğini tahmin etmek zor.

 5. 5 Sağlam bir bina bulun ve ona sığının.


  FEMA tuğla veya beton binaları nükleer bir saldırıdan sonra en güvenli sığınak olarak tanımlar. İdeal olarak, en iyi barınağın bodrum katı olduğunu söyler.

 6. 6 Bina içinde pencerelerden uzak durun.


  Yapınızda pencereler varsa, FEMA bir odanın ortasında onlardan uzak durmanızı önerir. Bunun nedeni, şok dalgalarının patlamadan yaklaşık 16 km uzaktaki pencereleri bile parçalıyor olması.

 7. 7 Isıtıcıları ve klimaları kapatın.


  Isıtma veya iklimlendirme üniteleri dışarıdan havayı çeker, böylece kirlenmiş partikülleri evinize veya barınağınıza yayabilirler.

 8. 8 En kısa sürede duş alın.


  Patlama sırasında dışarıda olan kişiler en kısa sürede duş almalı, suyun sıcak olduğundan ve sabunun nazikçe uygulandığından emin olmalıdır. Çok sert ovalama cildinizi zarar verebilir ve bu da derinizi savunmasız kılar.

 9. 9 Kirlenmiş kıyafetleri bir alanda saklayın.


  Dış giyim katmanları muhtemelen serpinti ile kirlenebileceğinden, CDC  , çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir plastik torbaya  koyulmasını önerir.

 10. 10 Ambalajsız ve dışarıda kalan yiyecekleri tüketmeyin


  Her türlü nükleer patlamanın ardından CDC,  paketler, şişeler veya teneke kutular gibi kapalı kaplardan yiyecek tüketmenin uygun olduğunu söylüyor.  Yiyecek kaplarını, tencere malzemelerini, tezgahları ve mutfak eşyalarını sildiğiniz sürece kilerinizden veya buzdolabınızdan da bir şeyler yiyebilirsiniz.

 11. 11 Talimatlar için radyo dinleyin.


  Nükleer patlamalar , telefonu ve internet hatlarını kesebilecek elektromanyetik bir etki yaratır. Bu elektro manyetik etki radyo dalgalarını da bozabilir, ancak radyolar daha basit bir devreye sahip olduğundan, zarar verme olasılığı daha düşüktür.

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Ahmet Demir

mitopya.com'da Bilim-Teknoloji, Gündem, Spor kategorilerinde içerik oluşturan, yazılım geliştirici

Yaşanabilecek En Kötü 20 Online Alışveriş Faciası

Üsküdar’da İSKİ’nin Çalışma Yaptığı Alanda Tarihi Kalıntılar Çıktı