in

Formasyonlar Kaldırılıyor mu ?

Bir süredir konuşulmakta olan pedagojik formasyonlar hakkındaki soru işaretleri MEB’in açıklaması ile son buldu. 

Öncelikle nedir bu pedagojik formasyon?

Pedagojik formasyon eğitim fakültesi statüsünde olmayan fakat öğretmen olmak isteyen adayların belirli bir dönem öğretim görevlisi, öğretmen olmak üzere tabi tutuldukları eğitimlerdir. İçerisinde pratik olarak gözetmen(ler) eşliğinde gerçek bir sınıfa ders anlatmayı da barındıran çeşitli eğitimler sonucu alınan bir sertifikadır.

MEB’in Formasyon Duyurusu.

Milli eğitim bakanlığı geçtiğimiz dönemde “2023 eğitim vizyon belgesini” yayımlamıştı. MEB formasyonlar yerine lisansüstü düzeyde eğitim programı açmayı hedeflediklerini beyan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından yayımlanan resmi yazıda şu ifadelere yer verildi:

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin iş ve  işlemler ilgi karar ve eki çizelge doğrultusunda yürütülmektedir. 

Bakanlığımız 2023 eğitim vizyon belgesinde, sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde programların açılması hedefine yer verilmiştir. Bu bağlamda ilgi Kara reki Çizelge’de yer alan Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tesiz yüksek lşisans ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultsunda değiştirilmiş olup yükskeöğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir. 

Bildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar: Gökalp Akalın

Profesyonel öğrenci, KLU da tarih okudu. Şimdi Sakaryada bilgisayar programcılığı okuyor. Tarantino fanı.

Yaz Sıcağında Maske Çilesine Yerli Çözüm

HTML’de Boşluk Nasıl Eklenir?